Glede okusa te potice so mnenja deljena, saj je večina ljudi tradicionalistov in prisegajo na orehovo ali makovo klasiko. A tista, ki jo pripravimo iz pehtrana, je še posebej zdrava, tako, da lahko to v kompenzacijo vzamejo tudi tisti, ki pridno štejejo kalorije in imajo včasih ob pojedenem presežku slabo vest.
Spoznajmo torej ta pehtran, ki hoče iz potice izriniti orehe, lešnike in mak.
Pehtran je zelišče, ki v obliki grmička visokega med 60 in 120 centimetri raste na suhih in vlažnih tleh, ki so bogata s hranili in humusi. Okolje, kjer najbolje uspeva, mora biti močno svetlo. Po izgledu se ne razlikuje močno od kakšnega drugega grma, je pa prepoznaven po svojih listih, ki so močno dišeči, podolgovati in na robovih rahlo nazobčani.
V Sloveniji imamo dva tipa pehtrana:
Ruski je v primerjavi s francoskim višji, ima pa tudi večje liste.
To zelišče je bogato z vitamini in minerali – magnezij, železo, kalcij, mangan, baker, kalij in cink, ki vsi skupaj pozitivno vplivajo na naše zdravje.
Verjetno te že zanima, kako ti lahko pehtran pomaga izboljšati tvoje zdravje, kajne?
Zdaj, ko veš, kako dober in zdravilen je pehtran, ga večkrat uporabi tudi v kulinarične namene. Na spletu najdeš polno receptov za potice, štruklje, solate in omake, ki jih lahko dodaš k jajčnim ali mesnim jedem.
Sam imam sicer raje potico iz orehov ali lešnikov, a ko pomislim na to, koliko zdravilnih snovi lahko v primerjavi z omenjenimi v svoje telo vnesem s pehtranovo potico, vem, da bom ob naslednjih praznikih posegel tudi po njej.
Viri: