Sezona kostanja je ravno sedaj. In priznam, ravno pred nekaj trenutki je njegov vonj iz okoliškega dvorišča, tudi mene napeljal na misel, da bi si ga jutri privoščil.
Ga tudi vi obožujete?
V tem primeru je dobro, da o njem veste nekaj dejstev. To znanje vam lahko:
Vrste kostanja
Prva stvar, ki jo morate vedeti o kostanju je, da ločimo tri vrste kostanja:
Priprava kostanja
Kostanji so zelo bogatega in specifičnega okusa, ki povzroči sledeče:
Na jedilnikih se največkrat znajdejo pečeni, velikokrat tudi kuhani, iz njih pa nastane tudi zelo dobro pecivo (ki pa žal nastaja precej redko, saj je njegova priprava zaradi majhnosti kostanja in dejstva, da se nahaja v lupini, ki jo je precej težko odluščiti, zelo zelo zamudna. Le tiste najbolj vztrajne in potrpežljive gospodinje se lotijo peke tovrstnega peciva).
Kostanj je izjemno zdrav za telo
Kostanj je bogat z vitamini in z vlakninami, poln pa je tudi dobrih maščob in mineralov (posebej pomembna sta mangan in baker, ki krepita imunski sistem).
Zaradi vsega kar vsebuje, ima kostanj številne dobre vplive na našo telo:
Kostanj in njegove kalorije
Kostanj je bogat vir kompleksnih ogljikovih hidratov, kar pomeni, da je zelo dober vir energije, ki traja dlje časa. To je vsekakor še eden izmed razlogov zaradi katerih vam priporočam njegovo uživanje.
Ampak pozor – Če imate radi kostanj, je pametno, da vsaj malo poznate kalorične vrednosti ostalih živil, ki so pogosto na vašem jedilniku, in, da v primeru, če pazite na kilograme, kalorične vrednosti živil malo preračunate. Kostanj je namreč zelo kaloričen in pogosto uživanje v večjih količinah lahko hitro privede do odvečnih kilogramov.
Ravno zato vam svetujem tudi, da ga jeste kot samostojen obrok ali pa, da mu dodate živila, ki pomagajo zniževati glikemični indeks (npr. zelena solata).